Blog

Kurumsal Tahsilat Sistemi

E-tahsilat

Kurumsal Tahsilat Sistemi

Kurumsal tahsilat sistemi, internetten online ödeme almak isteyen kurumsal firmalar için geliştirilmiş e-tahsilat yazılım sistemlerine verilen isimdir. Netahsilat kurumsal tahsilat sistemi sayesinde tahsilat süreçlerinde ve muhasebe – finans departmanlarında yaşanan bütün sorunların önüne geçilebilmektedir.

Netahsilat kurumsal tahsilat sistemi hem kurumların hem de firmaların online bir şekilde kullanabildikleri, istenilen iş modeline göre geliştirilip modellenebilen, bayi – alt bayi, üye, müşteri ve abonelerden online kredi kartı tahsilatı yapılabilmesini sağlayan bir yazılım paketidir. Türkiye’de 1000’in üzerinde kurum ve kurumsal firma tarafından kullanılmakta olan Netahsilat e-tahsilat paketleri Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. tarafından 2001 yılından beri geliştirilmektedir. AR-GE çalışmaları e-tahsilat yazılım uzmanları tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi Teknokent’inde bulunan ofiste gerçekleştirilmektedir.

Netahsilat kurumsal tahsilat sisteminin geliştirilmesindeki en büyük sebep, özellikle tahsilat süreçlerinde zorlukların yaşayan firmaların yaşadıkları bütün sorunların önüne geçerek akit akışını düzene sokmak ve anlık olarak takip etmelerini sağlayabilmektedir. Özellikle muhasebe ve finans departmanlarının tahsilat süreçlerinde yaşanan sıkıntıları sıralamak gerekirse;

1. Zamanında alınamayan ödemeler

Firmaların sıkça karşılaştığı sorunların başında tahsilat zamanlarında alınamayan ödemeler gelmektedir. Tahsilat günü geldiğinde gönderilen maillere cevap alınamaması, aranan telefonların açılmaması, yetkili kişilere ulaşılamaması gibi bir çok sorun ile karşılaşılmaktadır. Durum böyle olunca firmalar finansal açıdan etkilenmektedir. Netahsilat kurumsal tahsilat sistemleri sayesinde bayi ve müşterilere özel ödeme kolaylıkları sağlanarak nakit akışının düzene sokulması sağlanmaktadır.

2. Ödeme yöntemlerinde karşılaşılan sorunlar

a. Kurumsal firmalar ödeme alırken klasik tahsilat teknikleri olarak tabir edilmeye başlanan EFT, Havale, mail order, çek, senet ve yerinde tahsilat yöntemlerini kullanmaktadırlar. Ancak her ödeme yönteminin kendine göre zorlukları ve zaman ve iş gücü kayıplarına sebep olan sıkıntıları bulunmaktadır. Basit olarak karşı taraf bankalardan çek alamayabilmekte ya da yazılan çekler karşılıksız çıkabilmektedir. Yine aynı şekilde senet ödemelerinde vade zamanları geçirilebilmektedir. Ödeme alabilmek için ise hukuksal yollara başvurulmaya çalışılınca tahsilat bir kabus haline dönebilmektedir.

b. Havale ve EFT ile ödeme alırken ise karşı tarafından internet bankacılığının olması gerekmekte ya da herhangi bir bankamatik – bankaya giderek ödeme yapması beklenmektedir. Aynı zamanda ödeme alındığında firma tarafından tek tek hesapların kontrol edilmesi gerekir. Bütün bu işlemler zaman alıcıdır. Tüm bunlarla birlikte ödemeler yanlış hesaplara gönderilebilmektedir. Bu noktadan sonra yaşanan en büyük sıkıntı ise hem banka hem de müşteri ile saatlerce yaşanabilecek olan faks, telefon ve mail trafiğidir.

c. Mail order ile ödeme alırken karşı tarafın kredi kart bilgileri ve nüfus cüzdanı bilgileri ile birlikte mail order formunu doldurarak faks çekmeleri istenmektedir. Bu tahsilat yönteminde hem ödeme yapacak olan taraf tereddütte kalmakta ve kart bilgileri paylaşmamakta, hem de ödeme alacak olan firmanız alınan tüm bilgilerin ileri derecede güvenliğini sağlamalıdır.

3. Ödemelerin muhasebeleştirilmesi ve raporlanması

Muhasebe ve finans departmanlarında en çok sorun yaşanan bir diğer alan ise alınan her ödemenin Muhasebe/ERP programlarına işlenmesidir. Bilgiler yanlış girilebilmekte, cari ve ekstrelerde sorun çıkabilmektedir. Bütün bunlarla birlikte şirket yetkilileri tarafından istenen raporlara aşırı iş gücü ve zaman ayrılması gerekebilmektedir. Yapılan en ufak bir hata için günlerce zaman ayrılması gerekebilir. İşte Netahsilat kurumsal tahsilat sistemi sahip olduğu entegrasyonlar sayesinde bu sorunun da önüne geçmiştir.

Kurumsal firmaların tahsilat süreçlerinde yaşadıkları sorunlar yukarıda anlatmış olduğumu 3 madde ile sınırlı değildir. Klasik tahsilat tekniklerini kullanan her firmanın kendine özgü yaşadığı sıkıntılar bulunmakta ve genellikle muhasebe birimlerinde yaşanan sıkıntılardan dolayı firmanın gelişimi ve ilerleyişi engellenebilmektedir. Netahsilat kurumsal tahsilat sistemi ise nakit akışını düzene sokarak firmanıza yakışır teknolojik bir e-tahsilat sistemine sahip olmanızı sağlamaktadır.

NeTahsilat Kurumsal Tahsilat Sistemi

Netahsilat hem işletmelerin hem de kurumların kullanabildiği, farklı iş süreçlerine göre modellenebilen, bayilerden, alt bayilerden, kurumsal müşterilerden ve tüketicilerden internetten online tahsilat yapılabilmesini sağlayan, okul, site, dernek, apartman, sanayi sitesi, dershane, kolej, üniversite, spor kulübü, vakıf, mali müşavir, muhasebe, residence gibi kurumların periyodik ve düzenli ödemelerini otomatik olarak kredi kartlarından tahsil edebilen sistemdir. Tamamen web tabanlı olan Netahsilat yazılımları ERP sistemleri ile de entegre olabilmektedir.

Netahsilat Kurumsal Tahsilat Sistemi Nasıl Çalışır

Netahsilat kurumsal tahsilat sistemi ile birlikte firmanıza özel olarak bir ödeme sayfası açılmaktadır. Açılan sayfa üzerinden bütün tahsilatlarınızı kredi kartları aracılığı ile yapma imkanınız bulunmaktadır. Referanslarımız sayfasını ziyaret ederek kurumsal tahsilat sistemi Netahsilat’ı tercih eden firmaları öğrenebilir ve tahsilat sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Ödeme yapmak isteyen bayi ya da kullanıcılar sahip olunan ödeme sayfanıza üye olurlar ya da isteğiniz doğrultusunda üyeliksiz bir şekilde de giriş yapabilmektedirler. Ardından ödeme kaleminden seçim yaparak ya da ödeme tutarını yazarak kredi kart bilgileri aracılığı ile güvenli bir şekilde ödeme yapabilmektedirler. Ödeme yapıldığı anda hem ödeme yapan müşteriye hem de firma yetkilisine özel olarak ödeme bilgileri gönderilmekte ve aynı zamanda istenildiği zaman yapılan ödemenin ekstresine sistem üzerinden ulaşılabilmektedir.

Alınan her ödeme otomatik olarak muhasebe / ERP prgramına işlenebilmektedir (opsiyonel). Yönetim paneli aracılığı ile alınan her ödemenin takibi istatistiksel ve grafiksel olarak takip edilebilmektedir. Kredi kartlarından tek çekim, taksitli, komisyonlu ya da periyodik tahsilat yapılabilir. Netahsilat kurumsal tahsilat sistemlerinin sahip olduğu bütün özellikler hakkında detayı bilgi sahibi olabilmek için 0 212 256 60 00’ı arayabilir ya da detaylı bilgi talebinde bulunarak e-tahsilat uzmanlarının sizlerle iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz.

Leave your thought here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.