Blog

Mobil Tahsilat Sistemi Nasıl Kurulur

E-tahsilat

Mobil Tahsilat Sistemi Nasıl Kurulur

Mobil tahsilat, Netahsilat e-tahsilat sistemleri sayesinde, akıllı cep telefonları kullanılarak kredi kartlarından tahsilat yapılabilmesini sağlayan sisteme verilen isimdir. Türkiye’de cepten tahsilat ilk defa Netahsilat e-tahsilat sistemleri kullanılarak yapılmıştır. Kendine özgü ödeme sistemine sahip olmak isteyen firmalar, bayi ve müşterilerinden cep telefonlarını aracılığı ile tahsilat yapabilmektedirler.

Netahsilat e-tahsilat sistemleri mobil uyumlu (responsive) olarak geliştirilmişlerdir. Bu sayede internete bağlanabilen cep telefonları, tabletler, masa üstü bilgisayarlar, notebook ve diğer cihazlar üzerinden rahat, hızlı ve kolay bir şekilde tahsilat yapılabilmesini sağlamaktadırlar. Örnek olarak uzakta olan bir müşterinizin size ödeme yapması gerekiyor. Kullandığı cep telefonu ile sahip olunan ödeme sayfasına giriş yaparak sadece saniyeler içerisinde ödemesini kredi kartı ile gerçekleştirebiliyor. Ya da sahada ödeme toplaması gereken bir çalışanınız var. Gittiği yerlerde kredi kartı ödemesi alırken cep telefonunu bir pos gibi kullanabiliyor.

Mobil Tahsilat Sisteminin Çalışma Prensibi

Mobil tahsilat sistemi Netahsilat e-tahsilat sistemlerinin sadece bir modülü. Özellikle nakit akışını düzene sokmak ve muahsebe/finans departmanlarında yaşanan aşırı iş gücü ve zaman kayıplarını ortadan kaldırmak isteyen firmalara özgü geliştirilmiş bir yazılım sistemi. E-tahsilat’ın açılımı ise “elektronik tahsilat”. Havale, EFT, çek, mail order, senet gibi klasik tahsilat yöntemleri yerine uluslararası güvenlik önlemleri donatılmış ve ileri teknolojilerin kullanıldığı bir yazılım paketi.

E-tahsilat sistemleri ile birlikte ilk olarak firmanıza ya da kurumunuza özel bir ödeme sayfası açılıyor. Bu ödeme sayfası istenirse kullanılan alan adının (domain) alt alan adına istenirse de yeni bir alan adı alınarak gerçekleştiriliyor. Ardından e-tahsilat sistemi ödeme sayfasına entegre ediliyor. Son olarak ise bankalardan alınan ya da alınmış olan sanal posların entegrasyonu sağlanıyor. Artık firmanız bayilerinden, alt bayilerinden, müşterilerden ya da ödeme alası gereken kuurm ve kuruluşlardan kendi sayfası üzerinden kredi kartı tahsilatı yapabiliyor.

Mobil Tahsilat Nasıl Kullanılıyor

Tahsilat yapmanız gereken yerler firmanızın e-tahsilat sayfasına giriş yapıyor. Dilerseniz onlara kullanıcı atayarak giriş yapmalarını sağlayabilir dilerseniz de üyeliksiz bir şekilde tahsilat yapabilirsiniz. Tahsilat sayfanıza giriş yapıldıktan sonra ise ödeme tutarı yazılarak ya da ödeme kalemi seçildikten sonra istemiş olduğunuz bilgiler ile birlikte kredi kartı bilgileri giriliyor ve ödeme yap butonuna basılıyor. İlgili butona basıldığı anda ödemey yapılan tutar firmanızın sanal pos hesabına geçiyor. Yani kullanılan fiziksel poslarda yapılan işlemler sanal poslarınız ve e-tahsilat sisteminiz aracılığı ile gerçekleştiriliyor.

Tahsilat yapıldıktan sonra hem firma yetkilisine hem de ödeme yapan tarafa ilgili tutar hakkında detaylı bilgilendirme maili gönderiliyor. Firma yetkilisi ise alınan tüm ödemeleri zamansal, grafiksel, istatistiksel olarak sahip olduğu yönetim paneli üzerinden takip edebiliyor. İstenirse alınan ödeme direk olarak kullanılan Muhasebe/ERP programına işlenebiliyor.

E-tahsilat Sistemlerinin Fonksiyon ve Özellikleri

✓ Kredi kartlarından tek çekim, taksitli, komisyonlu, tekrarlı, dövizli, dövize endeksli ve istenen modüllerde tahsilat yapılabiliyor.
✓ Sisteme bayiler tanımlanabilmekte ve bayiler kendi müşterilerine yaptıkları satışların tahsilatlarını kredi kartı ile yapabilmekteler. Yapılan tahsilat bayinin cari hesabına kaydedilmektedir. Eğer yetki verilirse bayiler de kendi müşterilerini tanımlayabilmekte ve müşteriler de ödeme yapabilmekteler.
✓ Herhangi bir yanlış ödeme gerçekleştirildiğinde online ve saniyeler içerisinde iptal/iade işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.
mobil e-tahsilat
✓ Tek tek ya da toplu bir şekilde ödeme tutarları SMS ve E-mail olarak gönderilerek karşı tarafından otomatik bir şekilde ödeme yapması sağlanabilmektedir. Örnek olarak A müşterinizin size 3.000 TL ödeme yapması gerekiyor. Kendisine yönetim paneliniz üzerinden SMS gönderimi yapıyorsanız. Mesajın içerisinde bulunan güvenli linke tıklayarak otomatik bir şekilde sisteme giriş yapılması ve kredi kartı ile ödeme yapılması sağlanabiliyor.
✓ İnternete bağlanabilen bütün cep telefonları, tablet bilgisayarlar ve diğer notebook – masaüstü bilgisayarlar aracılığı ile tahsilat yapılabiliyor.
✓ Netahsilat e-tahsilat sistemleri uluslararası güvenlik önlemleri ile donatılıyor. Ödeme sayfalarında özel olarak 128Bit SSL şifreleme sistemleri kullanılırken, sitelerin barındırıldığı sunucularda PCI DSS’a uygun bir şekilde Firewall, IPS, IDS, Raid5 sistemleri ile güvenlik altına alınıyor.
✓ Türkiye’de aktif olarak çalışmakta olan bütün bankaların sanal posları ve 3D Secure sanal posları sisteme entegre edilebiliyor.
✓ Ödemelerle ilgili bankaların raporları, ödeme raporları, dönemsel tahsilat raporları vb. liste ve grafik raporlar halinde alınabiliyor, yönetici ya da yetkili kişilere istenilen raporlar sunulabiliyor.
✓ Nerede olursanız olun zaman farkı gözetmeksinizin 7/24 onlien tahsilat yapabilirsiniz.

E-tahsilat Paketleri Hakkında Detaylı Bilgi Alabilmek İçin

E-tahsilat sistemlerinin bütün detaylı özelliklerini E-tahsilat Paketi sayfamız aracılığı ile inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda Detaylı Bilgi Talebi göndererek ya da 0 212 256 60 00 numaralı telefonu arayarak e-tahsilat uzmanlarımızla görüşebilir ve mobil (cepten) tahsilat sistemlerini online olarak test ederek detaylı ilgi sahibi olabilirsiniz.

Leave your thought here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.