Blog

Mobil Uyumlu E-ticaret Yazılım Altyapısı

E-tahsilat, E-ticaret

Mobil Uyumlu E-ticaret Yazılım Altyapısı

Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. e-tahsilat yazılım altyapısının yanı sıra e-ticaret yazılım altyapısı Neticaret GOLD’a da sahiptir. Neticaret GOLD, internetten ürün satışı yapılabilmesi için geliştirilmiş ileri teknoloji bir elektronik ticaret yazılım altyapısıdır. 1000’in kullanıcı tarafından tercih edilen Neticaret GOLD’un en dikkat çekici tarafı ise responsive yani mobil uyumlu olmasıdır.

Mobil Uyumlu E-ticaret Yazılımı

Mobil cihazlarda yani cep telefonu ve tablet bilgisayarlardan her geçen gün internet sitelerine giriş oranı artmaktadır. Son zamanlarda yapılan istatistiklere göre ise internet sitelerine mobil cihazlar üzerinden giren kullanıcı sayısı oranı yaklaşık olarak %60 ile %70 arasında seyir etmektedir. Durum böyle olunca arama motorları mobil uyumlu olan internet sitelerine daha fazla önem verdiklerini ve bununla birlikte mobil uyumlu sitelerin direk olarak arama motorunda bir arama yapıldığında da daha üst sıralarda yer alacaklarını açık açık söylemişlerdir. Arama motorlarının yanı sıra sıra e-ticaret sitelerinin mobil uyumlu olması, akıllı cep telefonlarından e-ticaret sitenize giren kullanıcıların alışveriş davranışlarını da olumlu yönde etkilemektedir.

Mobil uyumlu olmayan e-ticaret sitelerine giren kullanıcılar sürekli ekranı yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak zorundadırlar. Yani alışveriş sırasında oldukça zorlanmaktadırlar. Bu durumun sonucu olarak da alışveriş sepetlerine attıkları ürünleri satın almadan çıkmaktadırlar. Sonuç olarak bir e-ticaret sitesinin mobil uyumlu olması hem arama motoru optimizasyonunu yani SEO çalışmalarını hem de siteden yapılan alışveriş sayısını etkilemektedir.

Mobil Uyumluluk Kontrolü

Bir internet sitesinin mobil uyumlu olup olmadığını gerek online yapılan testler ile gerekse de tarayıcı üzerinden yapacağınız testler ile anlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta sadece ana sayfanın değil aynı zamanda tüm sayfalarında mobil uyumlu (responsive) olması gerekliliğidir. Dilerseniz Google tarafından sunulmuş olan bir online test aracı ile bir e-ticaret sitesinin mobil uyumlu olup olmadığına hemen birlikte bakalım. Mobil uyumluluk testi için öncelikle hemen aşağıda bulunan görsele tıklayınız. Tarayıcınızda yeni bir sayfa açılacaktır.

Mobil Uyumluluk Testi
Mobil Uyumluluk Testi

Yukarıdaki görsele tıkladıktan sonra açılan sayfada Test etmek için bir URL girin alanı ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu alana mobil uyumlu olup olmadığını öğrenmek istediğiniz bir internet sitesi adını giriniz. Örnek olarak www.e-ticaret.com.tr alan adını yazıp Enter tuluna bastığımızda analiz başlayacaktır. Kısa bir süre sonra analiz sonuçları hemen aşağıdaki görselde olduğu gibi karşımıza çıkacaktır.

Sayfa Mobil Uyumlu Sonucu
Sayfa Mobil Uyumlu Sonucu

E-ticaret Siteleri Nasıl Tasarlanmalı

E-ticaret sitelerinin mobil uyumlu yani responsive olmasının sağladığı faydaları ve mobil uyumlu bir sitenin responsive olup olmadığının nasıl test edileceğini sizlerle paylaştık. Bununla birlikte en çok dikkat edilmesi gereken konu ise e-ticaret alt yapısının duyarlı web tasarım ile dizayn edilmesidir. Dilerseniz duyarlı web tasarımı öneren arama motoru Google’un bu dizayn hakkındaki tanımını hemen sizler için alıntılayalım.

Duyarlı web tasarımı (RWD), sunucunun tüm cihazlara her zaman aynı HTML kodunu gönderdiği ve sayfanın cihazdaki oluşturulma biçimini değiştirmek için CSS’nin kullanıldığı bir kurulumdur. Tüm Googlebot kullanıcı aracılarının sayfayı ve öğelerini (CSS, JavaScript ve resimler) taramasına izin verilirse Google’ın algoritmaları bu kurulumu otomatik olarak algılayacaktır. Duyarlı tasarım, tüm cihazlara ekran boyutuna göre ayarlanan aynı kodu sunar. Kaynak: Duyarlı Web Tasarım

Duyarlı Web Tasarım
Duyarlı Web Tasarım

Neticaret GOLD E-ticaret Yazılım Altyapısı

Neticaret GOLD e-ticaret yazılım altyapısı duyarlı web tasarım ile mobil uyumlu  (responsive) bir şekilde dizayn edilmiştir. Bu sayede e-ticaret sitesine giriş yapan tüm cihazların ekran boyutuna göre ayarlanan bir kod sunmaktadır. Neticaret GOLD e-ticaret yazılım altyapısı hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek ve sistemi online olarak test edebilmek için 0 212 256 60 00‘ı arayabilir ve e-ticaret uzmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave your thought here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.