Blog

Semerşah Grup’un Tercihi Netahsilat Oldu!

E-tahsilat

Semerşah Grup’un Tercihi Netahsilat Oldu!

Hac ve umre seyahatlerinde Türkiye’nin önde gelen kuruşlarından olan Semerşah Grup, online ödeme sistemlerinde Netahsilat’ı tercih etti. Bizler de Semerşah Grup Bilgi Teknolojileri Koordinatörü Ersin Soygüzel’le biraraya gelerek Semerşah Grup’un Netahsilat’a geçiş sürecini ve online tahsilat sistemleri birlikte ele aldık.

Semerşah Grup’u biraz tanıyabilir miyiz?

Semerşah Turizm olarak “Huzura Taşır” sloganıyla 1993 yılında kurulduk. Hac ve umre seyahatlerinde şu anda Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından biriyiz. Biletleme hizmetleri haricinde, kültür turları ve organizasyon hizmetleri alanlarında da faaliyet gösteriyoruz.
Özel kuruluşlar arasında son 7 yıldır hacı adaylarının ilk tercihi konumundayız. Türkiye genelindeki 27 şubemizle her yıl binlerce umrecimizi kutsal topraklara taşıyoruz…

Online tahsilat sistemleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Gelişen teknolojiyle birlikte büyük oranda dijital çağa geçişimizi tamamladık. Fiziksel tabanlı monolog ve yarı monolog sistemler yerlerini yavaş yavaş dijital çözümlere bırakıyor. Online tahsilat sistemleri gelişmiş yetenekleriyle; bir yandan kullanıcıya hızlı, kararlı ve pratik ödeme deneyimler sunarken diğer yandan şirketlerin çalışan verimliliğine de yadsınamaz katkılarda bulunuyor.

Netahsilat sistemini kullanmadan önce tahsilat süreçlerinizde ne gibi sorunlarla karşılaştınız?

Genel merkezimiz ve şubelerimizde toplamda 100’e yakın POS cihazımız vardı. Müşteri ödemeleri genellikle telefonla yapılan aramalarla ve mail order gibi yöntemlerle gerçekleştiriliyordu. Günlük POS raporları ile sliplerin eşleşmesi, müşterilerin kredi kartı bilgilerinin geleneksel metotlarla alınması nedeniyle yaşanan kimi güvenlik sorunları ve muhasebe departmanında yapılması gereken manuel işlemler gibi çok sayıda süreçle karşı karşıya kalıyorduk. Çalışanlarımızın verimlilikleri, gösterdikleri performansa oranla düşüktü. Ayrıca aylık POS giderleri ile kargo ve arşivleme maliyetleri de oldukça yüksekti.

Netahsilat sistemi ile nasıl tanıştınız?

Geleneksel ödeme yöntemlerinin verimlilik politikamızı olumsuz etkiliyor oluşu farklı ödeme çözümlerini araştırmamızı sağladı. Bu kapsamda kullanmakta olduğumuz ERP sistemi ile entegre olabilecek online tahsilat sistemlerini incelemeye başladık ve Netahsilat’la tanıştık. Yapmak istediklerimizi Netahsilat ekibine anlatarak proje aşamasına geçtik. Bu süreçte ERP ile veri alışverişi yapabilecek ve son adımda da bankacılık sistemleriyle entegre olabilecek bir yol haritası üzerinde çalışmaya başladık.

Netahsilat, size tahsilat süreçlerinizde ne gibi kazanımlar sağladı?

Netahsilat’ın; etkili zaman kullanımı, iptal/iade işlemlerindeki kolaylık, insan kaynakları maliyeti, pos aidatları, verimlilik ve finansal raporlama gibi konularda oldukça faydalı olduğunu söyleyebilirim. Saha ekiplerimiz internet olan herhangi bir yerden tahsilat yapabildiği gibi şu anda müşterilerimiz de online tahsilat sayfamız üzerinden ödemelerini rahatlıkla gerçekleştirebiliyor.

Netahsilat’ı tercih etmenizdeki temel etkenler nelerdi?

Tercih sürecindeki öncül kriterimiz sistemin ihtiyaçlarımıza tam olarak karşılık verebiliyor olması üzerine kuruluydu. Tabii ki bunun haricinde Netahsilat’ın müşteri odaklı oluşu, özverili yaklaşımı, kurumsal yapısı ve referansları da diğer önemli faktörlerdi.
Ayrıca biz Netahsilat ekibiyle, hazır bir paket alarak da çalışmaya başlamadık. Standart olarak sunulan pakette bizim için birtakım geliştirmeler ve düzenlemeler yapılması gerekiyordu. Netahsilat’ın gerekli gördüğümüz tam entegrasyonu yapabiliyor oluşu tercih sürecimizdeki en önemli faktördü!

Netahsilat’ın satış sonrası hizmetlerini nasıl buluyorsunuz?

Bilişim sektöründe genellikle asıl operasyon satış sonrasındaki süreçlerde başlıyor. Bu noktada Netahsilat ailesinin gerek satış sonrası entegrasyonların yapılmasında gerekse de kritik süreçlerde hızlı bir şekilde aksiyona geçebilmemiz noktalarında oldukça müşteri odaklı bir yaklaşım benimsediğini söyleyebilirim.

Leave your thought here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.